Ankara Asfalt - Ankara Asfalt
Address Konutkent Mahallesi 3028 Cadde A Blok K: 13 No: 104, 06510 Çankaya/Ankara
Ankara Asfalt

Ankara asfalt çeşitli alanların inşası ve bakımı için kullanılan agrega, filler ve bağlayıcı karışımıdır. Bu alanlar; yollar, demiryolu rayları, park alanları, oyun alanları, spor salonları, bisiklet yolları, havaalanı pistleri ve kaldırım gibi bölgeleri kapsamaktadır.

Asfalt karışımlarının içerisinde kullanılan agregalar kum, kırılmış kaya, cüruf ya da çakıl olabilir. Günümüzde yıkım artıkları ya da inşaat gibi bazı atık ve yan ürünler agrega olarak kullanılabilmektedir. Dolayısıyla asfaltın sürdürülebilirliği artırılmaktadır.

Agregaları kohezyonlu bir karışım şeklinde bağlamak için bağlayıcı kullanılmaktadır. En yaygın bağlayıcı ise bitümdür. Fakat günümüzde yolların çevreye verdiği etkileri minimum seviyeye indirmek için biyo bazlı bağlayıcı maddeler de geliştirilmektedir.

Ortalama bir asfalt kaplama bitümlü bağlayıcısı olan ve bağlayıcısı olmayan malzemeleri içerisinde barındıran formasyon seviyesinin üzerindeki yolun yapısından oluşmaktadır. Dahası bu durum kaplamaya trafikteki yüklerin formasyon seviyesine ulaşmadan önde dağıtma özelliğini kazandırmaktadır. Normalde ise kaplamalar farklı katmanlardan meydana gelir.

Ankara Asfalt Nasıl Üretilir?

Ankara asfalt üretimi asfalt plenti içerisinde gerçekleşmektedir. Bu plent sabit olabileceği gibi mobil bir karıştırma plenti de tercih edilebilir. Bir asfalt plentinin içerisinde saatte yaklaşık olarak 800 tona kadar üretim yapmak mümkündür. Sıcak karışım asfaltın ortalama üretim sıcaklığı 150 ila 180°C aralığındadır. Ancak günümüz teknolojisinde daha düşük sıcaklıklarda asfalt üretmek için yeni teknikler vardır.

Asfalt Kaplamaların Avantajları

Ankara asfalt kaplamalarının avantajları doğrultusunda pek çok detay vardır. Bu detaylar şu şekildedir:

Kaplamanın yüzey kısmında yağ, oksidasyon ve kimyasal dökülmeler için koruma sağlamaktadır.

Uzun bir müddet süren onarım maliyetlerinde düşüş sağlamaktadır.

Gerçekleştirilen yatırımın korunmasını sağlamaktadır.

Kaldırımların kullanım ömrünü uzatmaktadır.

Peyzajların, evlerin ve binaların görüntüsünü iyileştirmektedir.

Kaplamanın yüzey kısmında bulunan kar ve buzların erime sürecini hızlandırmaktadır.

Kaldırımların su girişinden, kardan, don hasarından ve yağmurdan korunmasını sağlamaktadır.

2023 Asfalt Fiyatları

2023 Ankara asfalt fiyatları kapsamında belirli bir fiyat aralığı verilememektedir. Bunun sebebi asfalt fiyatlarının farklı nedenlere bağlı olarak değişkenlik göstermedir. Bunlar asfaltın kalitesi, işçi maliyeti ve asfalt serim işleminin yapılacağı alanın genişliği gibi değişkenlerdir. Dolayısıyla Ankara’da asfalt hizmeti almak isteyen kişilerin yetkili Ankara asfalt firmaları ile iletişime geçmesi gerekmektedir.