Desenli Asfalt - Ankara Asfalt
Address Konutkent Mahallesi 3028 Cadde A Blok K: 13 No: 104, 06510 Çankaya/Ankara
Desenli Asfalt

Desenli asfalt yeni dökülen sıcak asfalta bir desen basılarak yapılan kaplama malzemesi türüdür. Desenler basit geometrik şekillerden karmaşık tasarımlara kadar değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda desenli asfalt projenin ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilebilmektedir. Bu işlem özel ekipman kullanılarak yapılmaktadır. Beton ve tuğla gibi geleneksel kaplama yöntemlerine kıyasla uygun maliyetli bir alternatif olarak bilinmektedir.

Desenli Asfalt Özellikleri

Estetik Görünüm: Deseni olan asfalt normalde düz olan kaldırımlara yaratıcılık ve estetik görünüm katmanın harika bir yoludur. Bu yöntem yoldan geçenlerin dikkatini çekeceği kesin olan göz alıcı desenler oluşturmak için tercih edilmektedir.

Dayanıklılık: Asfalt, yoğun trafiğe ya da zorlu hava koşullarına dayanabilen son derece dayanıklı bir malzemedir. Bu özelliği desenli asfaltı da yüksek trafikli alanlar için ideal bir seçenek haline getirmektedir.

Uygun Maliyet: Diğer asfaltlama yöntemleriyle karşılaştırıldığı zaman desenli asfalt daha uygun maliyeti olan bir seçenektir. Bunun nedeni, daha az malzeme gerektirmesi ve diğer malzemelere göre daha hızlı monte edilmesidir.

Az Bakım: Desenli asfaltın bakımı kolaydır ve özel bir bakım gerektirmemektedir. Üstelik çatlaklara, solmaya ve diğer hasar türlerine karşı oldukça dayanıklıdır. Bu özelliği de desenli asfaltı kaldırım için uzun ömürlü bir çözüm haline getirmektedir.

Çok Yönlülük: Desenli asfalt konut yollarından ticari otoparklara kadar çeşitli ortamlarda kullanılabilmektedir. Ayrıca bisiklet yolları, yaya geçitleri ya da diğer kaldırım işaretlerini oluşturmak için de tercih edilmektedir.

Sonuç olarak bakıldığı zaman deseni olan asfalt kaldırımlarının görünümünü iyileştirmek isteyen kişiler için yaratıcı ve uygun maliyetli bir çözümdür. Dayanıklılığı, az bakım gerektirmesi ve çok yönlülüğü ile her türlü proje için mükemmel bir seçimdir. Sıkıcı kaldırımları sanat eserine dönüştürmenin bir yolu aranıyorsa bir sonraki asfaltlama projesi için desenli asfaltın kullanılması gerekiyor demektir.

Deseni Olan Asfalt İçin Kullanılan Motifler Nelerdir?

Asfalt kaplama, çeşitli uygulamalar için dekoratif ve işlevsel yüzeyler oluşturmak üzere çeşitli şekil ve motiflerde desenlendirilebilmektedir. En yaygın şekil ve motiflerden bazıları ise dalga, daire, kare ve dikdörtgen, elmas ve altıgen şeklindedir. Bu örnekler desenli asfalt serimi için kullanılabilecek şekil ve motiflere birkaç örnek şeklindedir. Dolayısıyla şekil ve motif seçimi projenin özel tasarımına ve işlevsel gereksinimlerine bağlı olacaktır. Sizde hizmet hakkında bilgi ve teklif almak için iletişime geçin.