Asfalt Kırığı - Ankara Asfalt
Address Konutkent Mahallesi 3028 Cadde A Blok K: 13 No: 104, 06510 Çankaya/Ankara
Asfalt Kırığı

Asfalt kırığı için kullanılan asfalt malzemesi garaj yolları, açık ve kapalı otopark, yürüyüş ve bisiklet yolu gibi alanlarda kullanılan en bilindik malzemelerden biridir. Dayanıklı ve uygun maliyetli olan asfalt araç ve yayalar için güvenli bir yüzey sağlamaktadır.

Asfalt Kırığı Türleri Nelerdir?

Asfalt kırığı için kullanılan asfalt araba yollarından otoparklara kadar çok çeşitli projeler için kullanılabilen çok yönlü bir malzeme olarak bilinmektedir. Fakat farklı asfalt türleri mevcuttur. Dolayısıyla söz konusu proje için hangisinin doğru olduğunu bilmek zor olabilir.

Bu doğrultuda iki ana asfalt serim türü vardır. Bunlar sıcak karışım asfalt ve soğuk karışım asfalt uygulaması şeklindedir. Sıcak karışım asfalt, asfalt karışımının daha kolay dökülmesini ve sıkıştırılmasını sağlamaktadır. Bu asfalt yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtılmanın ardından oluşmaktadır. Sıcak asfalt otoyol ve havaalanı pistleri gibi büyük asfaltlama projeleri için kullanılmaktadır.

Öte yandan soğuk karışım asfalt, asfalt karışımının daha düşük bir sıcaklıkta karıştırılmasıyla yapılmaktadır. Soğuk asfalt genellikle daha küçük projeler için kullanılmaktadır. Ayrıca mevcut asfalt yüzeylerin yamalanması ve onarılması için de oldukça verimli bir seçenek olarak bilinmektedir.

Bir başka asfalt kırığı için kullanılan asfalt türü ise modifiye asfalt olarak adlandırılmaktadır. Modifiye asfalt, asfalt ile kauçuk ya da polimer gibi diğer malzemelerin bir karışımıdır. Modifiye asfalt, daha fazla dayanıklılık, çatlaklara ve çukurlara karşı direnç gibi ek faydalar sağlamaktadır. Bu asfalt genellikle otoyollar ve endüstriyel alanlar gibi yüksek trafikli yerler için kullanılmaktadır.

Sonuç olarak söz konusu proje için asfalt kaplama türü seçilirken özel ihtiyaçların ve kaplamanın maruz kalacağı trafik yükünün göz önünde bulundurulması önemlidir. İster sıcak karışım asfalt, ister soğuk karışım asfalt ya da modifiye asfalt seçilsin en doğru seçim projenin boyutuna, konumuna ve bütçesine bağlı olacaktır.

Bu doğrultuda asfalt kırığı işlemi dikkatli bir hazırlık ve ayrıntılara dikkat edilmesini gerektiren karmaşık bir süreçtir. Dolayısıyla asfalt kırığı işlemleri için profosyonel asfalt firmaları ile çalışılması gerekmektedir. Bu tercih asfalt serim işleminin kaliteli olmasını sağlayacak ve böylelikle güvenlik sağlanabilecektir.