Asfalt Dökme Makinesi - Ankara Asfalt
Address Konutkent Mahallesi 3028 Cadde A Blok K: 13 No: 104, 06510 Çankaya/Ankara

Asfalt dökme makinesi yolları asfaltlamak ve pürüzsüz yüzeyler oluşturmak için çok önemli bir araçtır. Bu kapsamda asfalt dökme makinesi kullanımında başarılı bir asfaltlama işleminin sağlanması için bazı talimatların izlenmesi gerekmektedir.

Asfalt Dökme Makinesi Kullanımı

Asfaltı dökme makinesi kullanılmadan önce yüzeyin hazırlanması önemlidir. Bu adım her türlü kalıntının kaldırılmasını, zeminin düzleştirilmesini ve toprağın sıkıştırılmasını kapsamaktadır. Böylelikle asfalt için sağlam bir temel oluşturulabilir ve pürüzsüz, eşit bir yüzey elde edilir.

Ardından, asfalt dökme makinesinin sıcak asfaltla yüklenmesi gerekmektedir. Bu adım genellikle bir ön yükleyici ya da damperli kamyon kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Sıcak asfalt kullanmak da önemlidir. Çünkü asfaltla çalışmak daha kolaydır ve yüzeye daha iyi bir bağ sağlanmaktadır.

Makine yüklendikten sonra, asfalt yüzeye düzgün bir şekilde dökülmelidir. Asfalt akışının ayarlanması ve makinenin hızının kontrol edilmesi için ise kontrol panelini kullanılmalıdır. Asfaltın eşit ve düzgün, sürekli bir akışla döküldüğünden emin olunmalıdır.

Asfaltı yüzeye eşit olarak yaymak için makine tablası kullanılmalıdır. Tabla asfalt dökme makinesi kapsamında asfalt kalınlığını kontrol eden parçasıdır. Abu doğrultuda asfalt eşit bir şekilde ve istenen kalınlıkta yayılmalıdır.

Asfalt serimi ardından yüzeyi sıkıştırmak için bir silindir kullanılması gerekmektedir. Bu alet asfaltın yerleşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca oluşan hava kabarcıklarını ortadan kaldırmaktadır. Pürüzsüz bir yüzey sağlamak için asfaltı eşit şekilde sıkıştırmak önemlidir.

Asfalt sıkıştırıldıktan sonra, yüzeyde herhangi bir kusur ya da yeniden dökülmesi gereken alanlar olup olmadığı incelenmelidir. Gerekli ayarlamaları yapılmalı ve yüzey pürüzsüz ve eşit olana kadar işlem tekrarlanmalıdır.

Son olarak ise üzerinde yürünmeden veya araç kullanmadan önce asfaltın birkaç saat soğuması beklenmelidir. Bu işlem asfalt ile yüzey arasında güçlü bir bağ oluşmasına yardımcı olmakta ve asfaltın iyice yerleşmesini sağlamaktadır.

Tüm bunların sonucunda asfalt dökme makinesi kullanılarak pürüzsüz ve eşit bir yüzey elde edilmesi sağlanmaktadır.