Ankara Asfalt
Address Konutkent Mahallesi 3028 Cadde A Blok K: 13 No: 104, 06510 Çankaya/Ankara
Asfalt Malzemesinin Tarihçesi ve İnşaat Alanında Kullanımı

Asfalt malzemesi binlerce yıldır inşaat amaçlı kullanılmaktadır. Ham petrolün yan ürünü olan yapışkan, siyah ve viskoz bir sıvı veya yarı katı malzemedir. Asfalt malzemesinin inşaatta kullanımı yıllar içinde önemli ölçüde gelişmiştir. Böylelikle asfaltlar modern inşaatın en önemli malzemelerinden biri haline gelmiştir.

Asfalt Malzemesinin Tarihi

Asfaltın tarihi su yalıtım malzemesi olarak kullanıldığı antik çağlara kadar uzanmaktadır. Eski Babilliler ve Mısırlılar asfaltı hamamlarını ve su rezervuarlarını kapatmak için kullanmışlardır. Yunanlılar da asfaltı su tanklarını ve teknelerini mühürlemek için kullanmışlardır. Asfaltlar Romalılar tarafından da su kemerlerini ve yollarını su geçirmez hale getirmek için kullanılmıştır.

19. yüzyılda asfaltlar ilk kez kaldırım malzemesi olarak kullanılmıştır. John McAdam adlı bir İskoç mühendis, sıkıştırılan bir kırma taş tabakasının üzerine daha küçük taşlardan oluşan bir tabaka ve ardından bir asfalt tabakası içeren yeni bir yol yapım yöntemi geliştirmiştir. Bu yol yapım yöntemi “Macadamizing” olarak tanınmış ve yol yapımında devrim yaratmıştır.

Asfaltın İnşaat Alanında Kullanımı

Asfaltın dayanıklılığı, suya dayanıklılığı ve yoğun trafiğe karşı dayanma kabiliyeti vardır. Dolayısıyla bir kaplama malzemesi olarak hızla popüler hale gelmiştir. 20. yüzyılın başlarında asfalt malzemesi Amerika Birleşik Devletleri’nde birincil asfaltlama malzemesi haline gelmiştir. Bu doğrultuda günümüzde de öyle olmaya devam etmektedir. Otomobilin gelişmesi ve buna uygun daha iyi yollara ihtiyaç duyulması, asfaltın yol yapımında yaygın olarak kullanılmasına yol açmıştır.

Asfaltlar yol yapımının yanı sıra çatı kaplama, su yalıtımı ve temeller ile duvarlar için sızdırmazlık malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Çok çeşitli uygulamalarda kullanılan çok yönlü bir malzemedir. Asfaltın üretimi, ise ham petrolün damıtılmasını içermektedir. Burada en ağır kısım ayrılmakta ve asfaltı oluşturmak için işlenmektedir. Asfaltın kalitesi ham petrolün kalitesine ve onu üretmek için kullanılan arıtma işlemine bağlıdır.

Asfalt tipik olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Yani sıcak karışım asfaltlama ve soğuk karışım asfaltlama şeklinde. Sıcak karışım asfalt yüksek sıcaklıklarda üretilmekte ve otoyollar ve ana yollar gibi yüksek trafikli alanlar için kullanılmaktadır. Soğuk karışım asfalt ise daha düşük sıcaklıklarda üretilmektedir. Bu kapsamda yol yaması ve otoparklar gibi yerler için kullanılmaktadır.

Sonuç olarak asfalt zengin bir geçmişe sahiptir ve binlerce yıldır inşaat amaçlı kullanılmaktadır. Modern inşaatta önemli bir malzeme haline gelmiştir ve dayanıklılığı, suya karşı direnci ve yoğun trafiğe dayanma kabiliyeti onu yol yapımı için popüler bir seçim haline getirmiştir. Teknolojideki ilerlemelerle birlikte asfalt üretimi ve kullanımı gelişmeye devam edecek ve önümüzdeki yıllarda da inşaatta hayati bir malzeme olmaya devam edecektir.