Asfalt Plenti Nedir - Ankara Asfalt
Address Konutkent Mahallesi 3028 Cadde A Blok K: 13 No: 104, 06510 Çankaya/Ankara
Asfalt Plenti Nedir

Asfalt plenti nedir sorusu kapsamında pek çok detay vardır. Bu doğrultuda asfalt plenti asfalt çalışmaları ve yol yapımı için kullanılmakta olan tesislere verilen isimdir. Bu tesisler sabit asfalt plentleri ve mobil asfalt plentleri olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Bu asfalt plentlerinde yüzeye serim işlemi gerçekleştirmek üzere gerekli olan sıcak asfalt üretilmektedir.

Asfalt Plenti Ne İşe Yarar?

Günümüzde var olan modern medeniyetler için en önemli faktörlerden biri ulaşım imkânlarının kolay olmasından geçer. Bu bağlamda yollar geçmiş zamanlardan beri en fazla kullanılan ulaşım araçları olmuştur. Bu doğrultuda yol yapımı için yaygınlığı en çok olan malzeme asfalt olmuştur. Çünkü bu malzeme yol kalitesi ve dayanıklılık gibi etkenler bakımından ön plana çıkmıştır. Bunun yanı sıra asfalt yolun yapım maliyetleri de kullanılan süreye göre düşük olmaktadır.

Tüm bunların sonucunda günümüz dünyasında sıklıkla kullanılan asfalt malzemesi için üretim tesisleri yapılmıştır. Bu üretim tesislerine ise asfalt plenti denilmektedir. Bu tesislerde asfalt yol yapımının gerçekleştirilebilmesi amacıyla gerekli malzemelerin üretimi yapılmaktadır. Bilindiği üzere asfalttan yol yapımı için sıcak karışım asfalt ihtiyacı vardır. Bu sıcak karışım bitüm ve agrega malzemelerinden meydana gelmektedir. Bu doğrultuda asfalt plenti agregayı ısıtmakta ve sonrasında mikserde bitüm ile karıştırılmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bitüm ve agrega üretilmek istenen asfalt türüne göre farklı miktarlarda karıştırılmaktadır.

Asfalt Plentinin Ekipmanları Nelerdir?

Asfalt plent ekipmanları temel olarak şu şekildedir:

PLC kontrol sistemi,

Konveyör bantlar,

Kurutucu,

Soğuk agrega besleme ünitesi,

Filler elevatörü,

Agrega elevatörü,

Sıcak agrega depolama silosu,

Agrega tartım kantarı,

Bitüm tartım kantarı,

Titreşimli elek,

Asfalt plenti mikseri,

Filtre.

Bu kapsamda plent ekipmanları asfalt plentlerinin 2 modelime göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mobil asfalt plentleri; hareketli asfalt üretim tesisleridir. Bu tesisler asfaltı doğrudan uygulama yerine götürerek, yol yapımı ya da onarımı gibi projelerde kullanılmasını sağlamaktadır. Bu tür bir tesis, yol yapımını hızlandırmakta ve maliyetleri azaltmaktadır. Sabit asfalt plentleri ise asfalt yapımı sırasında kullanılan makinelerdir. Bu makineler asfalt malzemesini önceden belirlenen bir hızda ve miktarda uygulamak için kullanılmaktadır. Bu sayede asfalt yerleşiminin daha doğru ve eşit bir şekilde yapılması sağlanmaktadır. Ayrıca bu asfalt plenti ile asfalt soğuma süresi ve kalitesi de arttırılmaktadır.