Asfalt Üretimi ve Serimi - Ankara Asfalt
Address Konutkent Mahallesi 3028 Cadde A Blok K: 13 No: 104, 06510 Çankaya/Ankara
Asfalt Üretimi ve Serimi

Asfalt üretimi ve serimi plenti ile asfaltı üretme süreci, tutarlı bir karışım oluşturmak için bitüm ve mineral agregaların ısıtılması ve karıştırılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Karışım daha sonrasında bir şantiyeye taşınır ve bir asfalt serme makinesi tarafından serilmektedir. Serme işleminde kullanılan ekipman ve makineler arasında asfaltı serme makinesi, silindir ve yüzeyi sıkıştırmak ve bitirmek için kullanılan diğer araçlar yer alır.

Asfalt serme makinesi, asfaltı serme işleminde kullanılan kilit ekipman parçasıdır. Bu makine asfalttan karışımı yüzeye yaymak ve düzeltmek için kullanılan büyük bir makinedir. Serme makinesi karışımı hazneden sericiye taşıyan ve sonrasında karışımı yüzeye seren bir konveyör bandına sahiptir. Bu makine ayrıca yüzeyi düzleştirmek ve pürüzsüzleştirmek için kullanılan bir tablayı da içerisinde barındırır.

Tüm bunların sonucunda asfalt malzemesi inşaat ve asfaltlama endüstrisinde çok yönlü ve yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Dayanıklılığı, esnekliği ve maliyet etkinliği ile bilinmektedir. Asfalttan yüzeylerin ömrünü uzatmak için ise uygun bakım ve onarım şarttır. Çevre dostu bir alternatif olarak da eski lastikler gibi geri dönüştürülen malzemelerden yapılmaktadır. Ayrıca bir inşaat projesinin karbon ayak izini azaltabilen yeşil asfaltlar da tercih edilebilmektedir.

Asfalt Geri Dönüştürülebilir Mi?

Asfalt üretimi ve serimi, Asfalt yol yapımı ve bakımında onlarca yıldır kullanılan çok yönlü ve dayanıklı bir kaplama malzemesidir. Geri dönüştürülmüş asfaltlar daha önce kullanılan asfaltın alınarak asfaltlama için kullanılabilen yeni bir malzeme olarak yeniden işlenmesi sürecini ifade etmektedir. Geri dönüştürülerek yapılan asfaltın pek çok artısı vardır.

Bu malzemeye eski yollardan, otoparklardan ve hatta çatı kiremitlerinden elde edilen malzemeler dâhil olabilmektedir. Geri dönüştürülen asfalt daha sonra ezilerek ve elenerek kirletici maddelerden arındırılmaktadır. Sonrasında çeşitli asfaltlama uygulamalarında kullanılmaya hazır hale gelir.

Geri dönüştürülmüş asfaltlar çevre için faydalı bir seçenektir. Bunun yanı sıra aynı zamanda ekonomi ve nihai ürün için de fayda sağlar. Bu malzeme uygun maliyetli ve uzun ömürlü olduğu için tercih edilmektedir. Bu kapsamda geri dönüştürülmüş asfaltın üretimini yapan firmalar vardır. Bu asfalt firmaları ile iletişime geçilerek dönüştürülmüş ya da normal asfaltların temini yapılabilir.