Asfalt Yapımı - Ankara Asfalt
Address Konutkent Mahallesi 3028 Cadde A Blok K: 13 No: 104, 06510 Çankaya/Ankara
Asfalt Yapımı

Asfalt malzemesi yol yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca bu iş için en yaygın olarak kullanılan malzemelerden biridir. Asfalt malzemesi kum, çakıl ve kırma taş gibi agregalar ile oluşturulmaktadır. Yapışkan, siyah ve oldukça viskoz sıvı formunda olan bitümün karışımıdır. Bu malzeme son derece dayanıklı olmaktadır. Üzerinde çalışması kolaydır ve araçların üzerinde hareket etmesi için pürüzsüz, kaymaya karşı dayanıklı bir yüzey sağlamaktadır.

Asfalt Nasıl Yapılır?

Asfaltın yapımında ilk adım sahanın hazırlanması olmaktadır. Bu doğrultuda mevcut kaplamanın kaldırılması, yüzeyin tesviye edilmesi ve uygun drenajın sağlanması gibi adımlar vardır. Saha hazır olduğu zaman taban katmanı serilmektedir. Taban katmanı ise kırma taştan yapılmakta ve asfaltlar için sağlam bir temel sağlamak amacıyla sıkıştırılmaktadır.

Taban katmanının serilmesinin ardından asfaltın karışımı ısıtılmakta ve kamyonlarla sahaya taşınmaktadır. Sahaya ulaştıktan sonra ise asfalt malzemesi silindir ve finişer gibi ağır makineler kullanılarak yayılmakta ve sıkıştırılmaktadır. Asfaltın tabakasının kalınlığı yolun kullanım amacına bağlı olmaktadır. Ayrıca trafiğin yoğun olduğu alanlar için daha kalın tabakalar da kullanılmaktadır.

Asfaltın Avantajları Nelerdir?

Yol yapımı için asfaltı kullanmanın başlıca avantajlarından bir tanesi dayanıklı olmasıdır. Asfalt yoğun trafiğe ve zorlu hava koşullarına sürekli maruz kalmaya karşı dayanabilmektedir. Ayrıca bakımı ve onarımı da oldukça kolaydır. Çünkü hasarlı bölümler tam anlamıyla bir revizyona gerek kalmadan dahi kolay bir şekilde değiştirilebilmektedir.

Asfaltı kullanmanın bir diğer avantajı ise esnek olmasıdır. Otoyollar ve ıslak koşullarda daha iyi çekiş sağlayan dokulu yüzeyler de dâhil olarak çeşitli yol yüzeyleri oluşturmak için kullanılabilmektedir. Ayrıca asfalt geri dönüştürülebilmektedir. Dolayısıyla yol yapımı için daha sürdürülebilir bir seçenektir.

Tüm bunların sonucunda asfalt malzemesi yol yapımında yaygın olarak kullanılan dayanıklı ve çok yönlü bir malzeme olarak bilinmektedir. Asfaltın avantajları arasında dayanıklılığı, esnekliği ve sürdürülebilirliği yer almaktadır. Bunun yanı sıra uygun bakımla asfaltlar araçların uzun yıllar boyunca üzerinde seyahat halinde olabilecekleri pürüzsüz ve güvenilir bir yüzey sağlamaktadır. Asfaltla alakalı hizmet almak isteyen kişi ya da kuruluşlar ise profosyonel asfalt firmaları ile iletişime geçmelidir.